Měření IR čelními teploměry – správná praxe

Měření IR čelními teploměry – správná praxe

V souvislosti s šířením nemoci COVID-19, jejíž častým příznakem je také horečka, lze v posledních dnech sledovat zvýšené používání infračervených čelních teploměrů. Pro správné měření těmito měřidly je však zásadní dodržovat stanovené podmínky prostředí, v opačném případě dochází ke značné chybě měření (obvykle falešnému „podměření“ teploty pacienta). Držte se těchto zásad:

  1. Neprovádějte měření ve venkovních prostorech.
  2. Pokud dojde v místnosti k významné změně teploty (např. intenzivní vyvětrání), nechte teploměr přizpůsobit nové teplotě okolí minimálně po dobu 30 minut před dalším měřením.
  3. Pacienti by měli být v prostorech s pokojovou teplotou alespoň 10 minut před měřením (pokud přichází z venkovního prostředí, tak minimálně 30 minut).
  4. Osušte před měřením pot z čela pacienta, případně měřte teplotu za ušním boltcem. Za teplotu pacienta považujte tu nejvyšší naměřenou hodnotu.
  5. Používejte pouze metrologicky ověřené teploměry, které jsou určeny na měření tělesné teploty.
  6. V případě, že změřený pacient nemá teplotu a vykazuje příznaky: kašel, únava, malátnost, je doporučeno pacienta posadit a provést přeměření lékařským teploměrem v podpaždí.

Toto měření v podpaždí provádějte s ochrannými pomůckami jako u pozitivního pacienta na COVID-19.

Sdílejte: